KorčulaZákladní informaceMěsto Korčula se nalézá na severovýchodním konci ostrova, zvýrazněna je svým pobřežím. Skládá se ze starého města na malém poloostrůvku, barokního předměstí přímo pod starými zdmi, rovněž z nových dílů, které jsou rozprostřeny od starobylého centra na východním a západním pobřeží.
Městské vesnice Město Korčula se skládá z 5 ti vesnic a to jsou: město Korčula, Čara, Pupnat, Račišće a Žrnovo.
Zeměpisná poloha Město Korčula se nachází na severovýchodním dílu ostrova Korčula. V IV. st.př.Kr., řečtí kolonizátoři pojmenovali Korčulu Korkyra Melaina a římané ji nazvali Korkyra Nigra. Město Korčula je vybudováno na výběžku poloostrova v Pelješackém kanále. Obklopeno je věžemi a zdmi, které už přes svoji zeměpisnou polohu zdůrazňuji strategickou polohu města Korčula, který z daleka vypadá jako pevnost. Historie a kultura němu vždy dodávali zvláštní vážnost, proto město Korčula bylo vždy administrativně i věřícně bráno jako centrum ostrova. Město Korčula je svoji zvláštností jedním z vyjímečných míst chorvatských dějin.
Historie První zmínka o městě Korčula je z 10 stol. a ještě stále není jistá přesná doba jeho počátku. Nejstarší archeologické památky Korčuly jsou fragmenty s pletenými ornamenty, evidovány v 10. - 11.stol. Chorvati, kteří se v 9 stol. do města přistěhovali, pojmenovali jej chorvatským jménem Krkar - Karkar. Roku 1001 Korčula poprvé připadá Benátkám. Jedinečná světová tvář ze 13.stol., která se váže se jménem Korčula, je Marko Polo. Roku 1298, v blízkosti Korčuly se střetly dvě velké flotily a to Benátská a Ženevská. V tomto pomořské boji je i zajat korčulan Marko Polo, který bojoval na straně Benátek. Ve 14.stol Korčula krátkodobě připadá pod vlast uhersko-chorvatských králů. Den Města Korčuly - Sv. Todor, slaví se 29.července. Proto je svatým ochranitelem Korčuly Sv.Marko. Slaví se od poloviny 18.století. Jedna od znamenitostí Korčuly, která je dnes známá po celém světě, je vitešská hra Moreška. V této hře spolu bojují dva králové černý a bílý, jménem Osman a Moro, soupeří mezi sebou o srdce dívky. Moreška se hrála v nohých městech Mediteranu a dnes jen v Korčule, její tradice trvá už 500 let. Dříve se Korčula spojovala s výrobou lodí, kemenictvím nyní se k nim připojuje i tato hra. Jako na dlani, se už stoletími nabízí Korčula se svým urbanským stylem, domy, palačemi, trhy, procesí, Moreškou, pohostinstvím obyvatelstva, propletenou a bujnou minulostí, ve které se obohatil každý. Dnes, součástí samostatného Chorvatska se Korčula rozvíjí na přírodní a historické bázy. Každé město, které je součástí Korčuly, oplývá přírodními a historickými znamenitostmi.
|