Korčula Chorvatsko
úvod |
Get the Flash Player to see this player.
 
  Ostrov Korčula
Zakladní informace o lokalitách město Korčula, Vela Luka, Blato...
  Ubytování
Velký výběr apartmánů, pokojů a letních domů na Korčuly
  Služby
Pronájem automobilů, Pronájem lodí, Výlety, Služby převozu a taxi služby
  Aktivní dovolená
Sporty na moři, potápění, paintball, rafting…
 
Zpět:
Ostrov Korčula
 
 
Mediterano d.o.o.
Cestovní agentura

Obala 3, bb
20270 Vela Luka
ostrov Korčula - Chorvatsko
id kod: HR-AB-20-090011792

Tel/ Fax +385 20 813 832
 

 

Korčula

Základní informace

Město Korčula se nalézá na severovýchodním konci ostrova, zvýrazněna je svým pobřežím. Skládá se ze starého města na malém poloostrůvku, barokního předměstí přímo pod starými zdmi, rovněž z nových dílů, které jsou rozprostřeny od starobylého centra na východním a západním pobřeží.

Městské vesnice
Město Korčula se skládá z 5 ti vesnic a to jsou: město Korčula, Čara, Pupnat, Račišće a Žrnovo.

 

Zeměpisná poloha
Město Korčula
se nachází na severovýchodním dílu ostrova Korčula. V IV. st.př.Kr., řečtí kolonizátoři pojmenovali Korčulu Korkyra Melaina a římané ji nazvali Korkyra Nigra. Město Korčula je vybudováno na výběžku poloostrova v Pelješackém kanále. Obklopeno je věžemi a zdmi, které už přes svoji zeměpisnou polohu zdůrazňuji strategickou polohu města Korčula, který z daleka vypadá jako pevnost. Historie a kultura němu vždy dodávali zvláštní vážnost, proto město Korčula bylo vždy administrativně i věřícně bráno jako centrum ostrova. Město Korčula je svoji zvláštností jedním z vyjímečných míst chorvatských dějin.

Historie
První zmínka o městě Korčula je z 10 stol. a ještě stále není jistá přesná doba jeho počátku. Nejstarší archeologické památky Korčuly jsou fragmenty s pletenými ornamenty, evidovány v 10. - 11.stol. Chorvati, kteří se v 9 stol. do města přistěhovali, pojmenovali jej chorvatským jménem Krkar - Karkar. Roku 1001 Korčula poprvé připadá Benátkám. Jedinečná světová tvář ze 13.stol., která se váže se jménem Korčula, je Marko Polo. Roku 1298, v blízkosti Korčuly se střetly dvě velké flotily a to Benátská a Ženevská. V tomto pomořské boji je i zajat korčulan Marko Polo, který bojoval na straně Benátek. Ve 14.stol Korčula krátkodobě připadá pod vlast uhersko-chorvatských králů. Den Města Korčuly - Sv. Todor, slaví se 29.července. Proto je svatým ochranitelem Korčuly Sv.Marko. Slaví se od poloviny 18.století.                              
Jedna od znamenitostí Korčuly, která je dnes známá po celém světě, je vitešská hra Moreška. V této hře spolu bojují dva králové černý a bílý, jménem Osman a Moro, soupeří mezi sebou o srdce dívky. Moreška se hrála v nohých městech Mediteranu a dnes jen v Korčule, její tradice trvá už 500 let.  Dříve se Korčula spojovala s výrobou lodí, kemenictvím nyní se k nim připojuje i tato hra.                                            
Jako na dlani, se už stoletími nabízí Korčula se svým urbanským stylem, domy, palačemi, trhy, procesí, Moreškou, pohostinstvím obyvatelstva, propletenou a bujnou minulostí, ve které se obohatil každý. Dnes, součástí samostatného Chorvatska se Korčula rozvíjí na přírodní a historické bázy. Každé město, které je součástí Korčuly, oplývá přírodními a historickými znamenitostmi.